Zpracování cookies

Náš e-shop a partneři potřebují Váš souhlas s použitím souborů cookies, aby Vám mohli zobrazovat informace týkající se Vašich zájmů.

Odmítnout vše můžete zde.


VÍTEJTE V NAŠÍ PORADNĚ

Potřebujete poradit ohledně výživy, chování nebo zdraví Vaší kočičky?

Zeptejte se nás.

 

Naše rady vycházejí z mnohaletých zkušeností získaných studiem a samozřejmě také při chovu a soužití s našimi kočičími kamarády. Počítejte prosím s tím, že bude-li se jednat o zdravotní problém, můžeme Vás odkázat na Vašeho veterinárního lékaře.

Poradna není určena pro řešení akutních zdravotních problémů. V takovýchto případech neváhejte a ihned vyhledejte nejbližší veterinární ordinaci.

Odpovědi budou zveřejněny v této sekci a zaslány na vámi uvedený email.


 

 


Přeji dobrý večer, máme 6,5měsíční britku, je čerstvě po kastraci (stihla už 2xmrouskání), krmíme ProPlan Purinou a nevím, zda bych měla dávat krmivo pro kastrované kočičky. A ještě bych chtěla poradit, jaké doporučujete stelivo z těch vámi nabízených silik., třeba z vlastní praxe a jaký je rozdíl mezi perličkani a gran.? Velký dík za rady, Marta


Dobrý den,

i přesto, že je již kočička kastrovaná, je stále v kotěcím věku. Tělo je stále ve vývinu, takže potřebuje více živin a energie - proto jí zatím nechte granulky pro koťata. Na stravu pro dospěláky přejděte až okolo jednoho roku.

Ze silikonového steliva mám nejlepší zkušenost se stelivem značky Catwill a Magic Litter. Oboje jsou nepravidelné granule. Mezi perličkami a granulemi je  rozdíl pouze ve tvaru. Perličky by se díky pravidelnému kulatému tvaru neměly tak zachytávat v srsti a v tlapkách. Na druhou stranu pokud je kočička přeci jen vynese ze záchůdku, hezky se po podlaze kutálí a dost daleko:)

Markéta VávrováDobrý den, před měsícem a půl jsme se s přítelem přestěhovali spolu s dvěma kocoury do baráčku a od té doby jeden z nich neustále všude čůrá, hlavně do postele a přítelovy věci. Jde o rok a půl starého kartouzského kocoura, se kterým jsem více, jak rok bydlela sama v bytě a nikdy nic podobného neudělal. Asi měsíc před stěhováním jsme si pořídili 4 letého evropského kocoura (páneček mu zemřel), aby měl společnost.Rychle si na sebe zvykli a v bytě vše probíhalo bez problému. Změnilo se to, až po odstěhování. Mají tam mnohem více prostoru, vypadají spokojeně a nemám pocit, že by měli méně pozornosti nebo by se jejich chování změnilo, "jen" to čůrání", se kterým už si nevím rady. Je schopen to udělat i demostrativně před náma. Navíc v srpnu čekáme miminko, tak bych chtěla, aby do té doby bylo vše v pořádku. Mohla bych Vás poprosit o radu co s tím a čím to může být? Kocourci jsou kastrovaní. Moc děkuji


Dobrý den,

čůrání mimo záchodek může mít řadu příčin. Především je potřeba vyloučit onemocnění močových cest, pro jistotu. Podle toho, co popisujete, ale bude důvod s nejvyšší pravděpodobností psychický. Kočky jsou hodně stresová zvířata, pokud v jejich životě nastane změna, naruší se jejich rituály, může docházet k nečistotnosti (stačí třeba i změna steliva nebo přemístění záchůdku). Nečistotnost je způsob, jakým vám kočka dává najevo, že se jí něco nezdá. U vás během relativně krátké doby došlo v životě kocourka k několika zásadním změnám - příchod kočičího kamaráda, stěhování, očekávání miminka (i tuto změnu kočka vycítí). Není divu, že se může cítit nejistý. Navíc v novém prostředí si musí oba kocourci znovu vyjasnit své pozice.
Kvůli většímu prostoru pořiďte určitě dva záchůdky a rozmístěte je strategicky po domě. Kocourkovi teď věnujte více pozornosti - každý den si vyhraďte čas pouze na něj a hrajte si s ním, povídejte mu, mazlete se s ním. Měl by znovu získat jistotu, že on je ten "první". Přeci jen jste to spolu dříve táhli sami:). Hlavně kocourka netrestejte, nedělá to schválně a dejte tomu čas. Pokud by se situace nelepšila cca do dvou týdnů, můžete zkusit Feliway. Což je syntetický kočičí feromon, navozuje u koček pohodu, klid a jistotu.

Markéta VávrováDobrý den, máme doma kocourka s leukózou (je venkovní a smí jen do sklepa. Příští týden si bereme další kočku, která bude jen domácí. Ale když přijdu domů, Mourek (kocour s leukózou) se mi občas otře o oblečení. A pro Samanthu (novou kočku) seženeme očkování. Ale co když mám ve skříni oblečení od Mourka? Co když tam Samantha vleze? Může se nakazit dokud nebude očkovaná? Díky za odpověď.


Dobrý den,

virus leukózy koček se přenáší hlavně slinami, tedy přímým kontaktem mezi kočkami. Sám o sobě je v prostředí málo odolný, přežívá pouze několik hodin. Než Vaší kočičku naočkujete přesto pro jistotu doporučuji se při přechodu domů postříkat desinfekcí (ruce, oblečení). Mohu doporučit např. Incidur. Ponechané oblečení ve skříni, i když se o ně Mourek v minulosti otřel, již riziko nepředstavuje.

Markéta VávrováDobry den. Mám dotaz ohledně granulí pro mé kočky. Mám 3 letou britku a 1 roční mainskou mývali. Dostávají Biomill -Homecat, britská kočka naprostá spokojenou jenom u té mainské mám pocit, že jí tak úplně nevyhovují na rozdíl od Biomill- kitten méně lesklá srst a více zapáchající výkaly. Momentálně jsem objevila ve zverimexu i na vašem e-shopu pro mě zcela nové granule Farmina-N&D. Ráda bych znala váš názor na jejich kvalitu jestli opravdu odpovídá ceně , která skutečně není jedna z nejnižších. Děkuji za radu. Květa


Dobrý den,

granule Farmina N&D patří podle složení i chutnosti (ověřeno na mé smečce) skutečně k nejlepším, které jsou na trhu k dispozici. Řadí se do skupiny bezobilných krmiv. Do stejné skupiny patří i krmivo značky Orijen, Arden Grange, Taste of Wild a Applaws.

Musím Vás ale předem upozornit, že pokud byli Vaše kočičky zvyklé na Biomill, ve kterém obilniny jsou, může přechod na bezobilné krmivo způsobit řidší stolici. A ne pokaždé se tento problém srovná během několika dnů. Některým kočkám vyhovuje vláknina právě z obilnin. Pokud by u vás nastala taková situace, doporučuji se poohlédnout po krmivu, kde je jako obilnina zastoupen oves nebo ječmen např. Artemis.

Markéta VávrováDobry den, mam dotaz ohledne krmeni. Kocour (9) ma sklony ke tvorbe struvitu a uz leta stridame ruzne vet.diety (Purina, Hills). Chtela bych vyzkouset krmivo Animonda Integra Protect Struvit, ktere nabizite, zda se mi kvalitnejsi nez uvedene znacky. Na internetu jsem take narazila na krmivo Animonda Integra Protect Harnsteine a chci se zeptat - jedna se o stejne krmivo, nebo je v tom nejaky rozdil? Jakou stravu a znacky byste nam doporucila? Dekuji predem.

 

Dobrý den,

Integra Protect Struvit a Integra Protect Harnsteine je jeden a ten samý výrobek. Všechny veterinární diety mají vzhledem k jejich účelu obdobné analytické složení. Nedá se tedy říci, že by byla některá značka vyloženě lepší. U koček hraje větší roli spíše chutnost, protože jsou dost vybíravé. Kromě Integry (která je opravdu kvalitní) Vám mohu doporučit ještě diety Trovet, pokud jste je nezkoušeli. K dispozici jsou jak konzervičky, tak granule. Podle zpětné vazby od zákazníků jsou trovetky velmi dobře přijímány i kočičkami, které jsou hodně mlsné a známější značky víceméně odmítají.

 

Markéta VávrováDobrý den, máme doma asi pětiměsíčního kocourka (je to nalezenec, takže přesný věk nevíme). Kdy je dobré ho dát kastrovat? A ještě bych Vás chtěla poprosit o radu jaké je nejlepší stelivo. Zda to bentonitové, silikátové nebo přírodní. Moc děkuji za rady.


Dobrý den,

ideální věk na kastraci je od 7 měsíců výše. Je možné kastrovat ale i dříve, minimální hmotnost pro zákrok je doporučena 2 kg.

Výběr steliva je čistě individuální záležitost a někdy to vyžaduje postupné vyzkoušení více druhů. Každému vyhovuje něco jiného - kočkám i lidem:)  Klasika je bentonitové stelivo - doporučila bych značku Brit, Zverlit nebo Biokat´s. Z přírodních je špička značka Cats Best. Silikonové stelivo má trochu jiné vlastnosti než ostatní druhy. Nehrudkuje, moč se usazuje na dně záchůdku, vynáší se jen bobky. Po určitém čase se kompletně stelivo vymění a záchůdek vyčistí.

Začala bych asi bentonitem, neparfémovaným, pokud máte kocourka nalezence. Pro kočičky je nejpřirozenější.

 

Markéta Vávrová