Zpracování cookies

Náš e-shop a partneři potřebují Váš souhlas s použitím souborů cookies, aby Vám mohli zobrazovat informace týkající se Vašich zájmů.

Odmítnout vše můžete zde.


Psychologie koček - noční nebo brzké ranní buzení

Nenechá vás kočka v noci pořádně vyspat? Nebo vás nutí vstávat o dvě hodiny dříve než byste mohli? Existuje pár triků jak takového kočičího teroristu přenastavit :)

 

 

Pokud chcete změnit nebo upravit kočičí chování a návyky, jsou zásadní dvě věci - důslednost a nevzdat se.

 

Kočky většinu dne odpočívají, a těch pár hodin, co jsou vzhůru, věnují zábavě, jídlu a nám. Jako lovci jsou od přírody více aktivní v noci (čest výjimkám), mohou nás tedy budit kvůli tomu, že si chtějí hrát, nudí se nebo mají hlad. Kočky mají také rády rituály a toho můžeme v těchto případech využít.

 

Posuňte čas večerního krmení až na dobu, kdy jdete spát. Předtím zkuste kočičku co nejvíce unavit. Půl hodinka nebo hodinka strávená lovením mávátka, házením míčků, chytáním laserové tečky nebo honičkou po bytě pomůže dostatečně vybít energii. Kočička bude unavená, ale spokojená. S chutí se pustí do večeře a jak velí zákon plného bříška, půjde spát.

 

A pokud se i tak bude snažit vás v noci nebo brzy ráno vzbudit, nevšímejte si jí, nereagujte. Dělejte, že spíte.

 

Ráno až vstanete, neměly by vaše první kroky směřovat ke kočičím miskám. V klidu si udělejte kávu nebo ranní hygienu a pak teprve kočičku nakrmte. Neměla by si spojit, že vaše vstávání rovná se její krmení.

 

Ještě pár dodatků.

 

Zamyslete se, jak dlouhý čas trávíte mimo domov. Pokud jste v práci od rána do večera, nemáte již sami energii na to, abyste si s kočičkou dostatečně dlouho hráli a věnovali se jí, stojí za to uvažovat o kočičím kamarádovi.

 

To samé platí i u koťátek a kočičích puberťáků. Je lepší pořídit si rovnou dva kousky :). Zabaví se navzájem a vy nebudete tolik terčem nočních výprav.

 

Někdo radí, že lze vyzrát na noční řádění tím, že kočičku odnesete do jiné místnosti a zavřete dveře do ložnice. Jsou takové, které to akceptují – ale je jich opravdu velmi málo. Většina bude reagovat škrábáním na dveře a zoufalým mňoukáním. Můžete jí zkusit ignorovat a možná to po čase přinese své ovoce. Ale také si tím můžete zadělat na větší problém, a to nečistotnost – takový kočičí protest.

 

Zavřené dveře kočky prostě nemají rády, potřebují mít o všem přehled. A chtějí být s vámi. A přiznejme si to, bez spokojeně oddychující kočky v peřinách se hůře usíná :)