Zpracování cookies

Náš e-shop a partneři potřebují Váš souhlas s použitím souborů cookies, aby Vám mohli zobrazovat informace týkající se Vašich zájmů.

Odmítnout vše můžete zde.


Výživa koček - jaké granule vybrat?

V poslední době dostávám řadu dotazů ohledně výběru vhodných granulí pro kočky. Nabídka krmiv je široká, zorientovat se v ní znamená hodně počítání, vyhledávání a porovnávání. Nakonec vyberete podle Vás ty pravé, ale ouha, Vaší kočičce nechutnají nebo jí nesednou zdravotně. A můžete začít znovu. Člověk míní, kočka mění:)

Pro lepší orientaci v nabídce se pokusím alespoň jednotlivá krmiva zjednodušeně srovnat do kategorií. Jedná se o mé vlastní hodnocení na základě zkušeností a znalostí výživy, nemusíte s ním samozřejmě souhlasit.

 

Super nemusí být vždy super

Chvilku se ale zastavím u dělení krmiv, které jistě znáte – prémium, superprémium a dokonce i ultraprémium. Toto dělení krmiv je oblíbené, určitou vypovídací hodnotu má. Nikde ovšem není jasně uvedeno, co musí krmivo pro zařazení do konkrétní kategorie splňovat. A to vidím jako kámen úrazu.

Vezmeme si třeba krmivo Whiskas a Brit Care Premium – obě značky jsou značené jako prémiové. Jenže... stačí se podívat dovnitř pytle a jeden rozdíl je vidět hned – Whiskas hýří barvami. A jak se můžete dočíst v našem prvním článku, barviva v granulích představují zvýšené riziko onemocnění ledvin a jater. Další rozdíly jsou zcela jasné po přečtení složení. Příklad ze superprémiové řady: Hill´s versus Orijen. Hillsky to je kukuřice a zase kukuřice. Pro kočky snad nejhůře stravitelná obilovina. Proti tomu Orijen to umí bez obilovin a obsahuje dokonce i bylinky.

Obecně ale pokud chcete dopřát kočičce kvalitnější stravu a máte hlouběji do kapsy, můžete krmit prémiovými granulemi. Kdo finance ohledně krmiva neřeší, může se zaměřit na super a ultraprémium řady.

 

Kočky by kupovaly...

Pokud chcete, aby Vaše kočka dlouhodobě prospívala, těmto supermarketovým krmivům (Whiskas, Friskies, Darling, Kitekat...) se vyhněte. Obsahují spoustu barviv, soli a málo stravitelných živin. Masa je v nich poskrovnu. Kočka musí těchto granulí zbaštit opravdu hodně, aby se nasytila a pokryla své nároky na živiny. Nevyplatí se tedy ani finančně.

 

Krmiva ryze komerční

Krmiva, která snad všichni kočkaři znají a v dobách, kdy tu nebyl takový výběr, jsme k nim všichni vzhlíželi. Mají skvěle vypracovanou podporu prodeje – sponzorují různé kočičí akce, používají formulky „doporučeno veterináři“, „vyvinuto ve spolupráci s veterinárními lékaři“ a přicházejí se stále novými cizojazyčnými názvy komplexů, které krmivo obsahuje. Jelikož je veškerý tento marketing a vývoj finančně náročný, odráží se to i na ceně granulí. Mám na mysli známou trojku Hill´s, Royal Canin a Proplan.

Hlavní složkou těchto krmiv je maso (většinou drůbeží), tedy živočišné bílkoviny. Množství masa je pro pokrytí potřeb kočky dostatečné. To je pozitivní. Bohužel obsahují ale i množství kukuřice, sóji nebo pšenice. Tyto obiloviny jsou pro kočku velmi těžko stravitelné, mají nízkou výživovou hodnotu a mohou se na ně vyskytnout i alergie.

Podtrženo sečteno tyto krmiva nepatří mezi špičku, ale jsou přijatelná. Pokud jimi krmíte a kočička prospívá, nevidím v tom problém. Ale kvalita rozhodně neodpovídá ceně.

 

Dobrý poměr kvalita/cena

To samé, co jsem psala o složení u „ryze komerčních krmiv“, platí i pro tuto kategorii. Dobré maso, horší obiloviny. Cenově jsou ale tyto granule mnohem dostupnější. Navíc často obsahují i něco navíc např. brusinky, jablka, yuku, lososvý olej, bylinky... a to je sympatické.

Patří sem značky Sanabelle, Happy Cat, Brit Care, Chicopee. Granule Sanabelle, Happy Cat mají například v oblibě mé kočky.

 

Maso jede...

Do této kategorie patří granule s vysokým podílem opravdu kvalitního masa, zároveň ale obsahují i menší množství nerafinovaných obilovin - rýži, ječmen nebo oves. Zejména ječmen a oves jsou obiloviny přijatelné – riziko vytvoření potravinové alergie je velmi malé, mají nižší glykemický index, obsahují vitamíny a minerály. V granulích dále najdeme i plno dalších bonusů, které zpestří a obohatí kočičí stravu.

Je škoda, že sem mohu zařadit jen pár značek: Meowing Heads, Nativia.

 

V souladu s přírodou a hlavně bez obilovin

A jsme u poslední a asi nejvíce diskutované skupiny krmiv. Dovětkem v názvu „GRAIN-FREE“ se pyšní značky Happy Cat La Cuisine, Applaws, Orijen, Acana, N&D, FirstMate, Taste of Wild, Arden Grange... Když pročítáte informace o složení, občas i žasnete, čím vším je možné obohatit kočičí jídelníček:)

Hlavní myšlenkou těchto značek je poskytnout kočce takové krmivo, které výživově odpovídá přirozené stravě koček v přírodě. Velmi vysoké procento kvalitního masa doplňují brambory/batáty, hrách, banány, jablka, šípek, pampeliška, špenát, dýně, všemožné bylinky.... kdo by takovou pestrost nechtěl kočičce dopřát.

Rostlinné složky jsou oproti klasickým obilovinám lépe stravitelné a po nakrmení také nedochází k velkým výkyvům hladiny glukozy v krvi. Díky tomu, že krmiva neobsahují obiloviny, mohou být považovány za hypolalergenní.

U těchto krmiv vidím pouze dvě úskalí: vyšší cena a riziko průjmů. Pokud je kočka od mala krmena granulemi s obilovinami, nemusí přechod na „grain-free“ krmivo její trávící trakt zvládnout. Situace se může po několika dnech nebo týdnech srovnat, setkala jsem se ale i s kočičkami, které trpěli průjmy pořád a majitelé se museli vrátit k původním krmivům. A napadá mne vlastně ještě jeden menší zádrhel: to, že některým kočkám kupodivu tyto granule prostě nechutnají:)

 

Srovnávací tabulka

Zde vidíte srovnání složení několika vybraných krmiv. Čím vyšší procento bílkovin a tuků krmivo obsahuje, tím nižší je podíl sacharidů. Což je takový zjednodušený ukazatel pro kvalitní kočičí stravu. U některých krmiv bohužel informace o podílu sacharidů chybí, nedají se ani vypočítat.

 

Značka

Zákl. složení

Proteiny

Tuky

Sacharidy

Orijen Cat/Kitten

kuře, krůta, brambory

42%

20%

15%

Taste of Wild

kuře, hrách, brambory, zvěřina

42%

18%

?

Acana Prairie

kuřecí, brambory, hrách

35%

20%

22%

Applaws Chicken

kuřecí, brambory

47%

20%

max. 13%

Sanabelle Adult

kuřecí, kukuřice, ječmen, kuřecí moučka,

31%

16%

?

Artemis

kuřecí maso, kuřecí moučka, hrách, oves, ječmen

30%

20%

?

Iams Adult

kuřecí, kuřecí moučka, kukuřice, pšenice

32%

15%

33%

Purina One Adult

kuřecí, pšenice, kukuřičná moučka

34%

14%

31%

Royal Canin Indoor

kukuřice, dehydratované drůbeží maso, rýže,

27%

13%

36%

Hill´s Adult Chicken

kuřecí a krůtí moučka, mletá kukuřice, mletá rýže, živočišné tuky, kukuřičný lepek

32%

22%

34%

Cat Chow Adult

maso a výrobky živočisného původu, kukuřice, kukuřičný lepek, rýže, sojová moučka

32%

11%

37%

Friskies Indoor

kukuřice, kukuřičná moučka, kuřecí moučka, sojová moučka

30%

9%

38%

Whiskas

kukuřice, kuřecí moučka, kukuřičná moučka, živočišný tuk

30%

12%

?

 

Markéta Vávrová