Zpracování cookies

Náš e-shop a partneři potřebují Váš souhlas s použitím souborů cookies, aby Vám mohli zobrazovat informace týkající se Vašich zájmů.

Odmítnout vše můžete zde.


Výživa koček – na co se zaměřit ve složení krmiva

Podíváme se blíže na jednotlivé složky krmiva, k čemu jsou dobré a jak je na etiketě správně „číst“. Na obalech krmiva je naleznete pod různými názvy: deklarované jakostní složení, analýza krmiva, analytické složky, jakostní znaky atd.


Bez bílkovin to nejde

Kočky jsou masožravci, největší část jejich potravy by mělo tedy tvořit maso a masné výrobky. Jinak řečeno, krmivo bohaté na bílkoviny a tuky, chudé na cukry.

Bílkoviny (proteiny) jsou důležité pro tvorbu svalů, tkání a představují pro kočky hlavní zdroj energie. Měly by tvořit minimálně 25-30% krmné dávky u dospělých koček a 30% u koťat. Ale teď pozor – musíme rozlišovat bílkoviny živočišného původu a rostlinné bílkoviny. Rostlinné bílkoviny (pšenice, kukuřice, sója...) mají totiž pro kočky mnohem menší výživovou hodnotu. Výrobci je ale do krmiva přidávají velmi rádi, jsou o mnoho levnější. Jak prokouknout tuto „výrobní taktiku“ jsme probírali v minulém díle.

Nyní trocha počtů. Uváděná procenta bílkovin na etiketách krmiv jsou trochu zavádějící. Na první pohled to vypadá, že suchá strava obsahuje o hodně více bílkovin než krmivo v konzervě. To ale není pravda. Nesmíme totiž zapomínat na vlhkost, tedy obsah vody v krmivu. Opravdové množství bílkovin nebo i jiné složky krmiva (tuk, vláknina...) je třeba počítat vzhledem k tzv. sušině. Sušina je jednoduše vše, co zbyde po odpaření vody z krmiva.


Ukážeme si to na příkladu:

Garantovaný obsah bílkovin u granulí je např. 32%, u konzervy 10%. Vlhkost granulí je 10%, v konzervě 78%.

SUŠINA = 100% - VLHKOST

Obsah sušiny je u granulí tedy 90%, u konzervy 22%.

Nyní přepočítáme uváděná procenta bílkovin od výrobce na jejich opravdové množství v krmivu (v sušině).

(% BÍLKOVINY / % SUŠINA ) x 100 = OPRAVDOVÉ % BÍLKOVINY

Vychází nám, že granule reálně obsahují 35,5% bílkovin a konzerva 45,5% bílkovin. Trochu se nám to obrátilo, že:).


Tuky nejsou jen na tloustnutí

Tuky jsou další důležitou složkou krmiva. Jedná se o bohatý zdroj energie, jsou nezbytné pro vstřebávání některých vitamínů a dodávají krmivu chutnost. Množství tuků v krmivu by nemělo přesáhnout 20% (u dospělých koček se doporučuje 15-20%, u koťat 20%). Větší podíl by měl za následek tloustnutí Vaší kočky.

Velmi důležité jsou tzv. esenciální mastné kyseliny. Jsou to sloučeniny, bez kterých se kočičí organismus neobejde a neumí si je vyrobit. Musí být tedy dodávány v krmivu. Konkrétně se jedná o kyselinu arachidonovou, linolovou a alfa-linolenovou. Jejich nedostatek má za následek řadu zdravotních problémů (náchylnost k infekcím, problémy s reprodukcí, špatná srst, růstové problémy u koťat...). Naštěstí si toho jsou výrobci krmiv vědomi a obsah těchto mastných kyselin je v krmivech dostačující.

U řady kvalitních krmiv se v popisu můžete dočíst, že obsahují komplex omega-6 a omega-3 mastných kyselin. Zní to dobře a také to dobré je. Tato formulka znamená, že kočka v potravě dostane vyvážený poměr mastných kyselin, i těch esenciálních.

Zdrojem mastných kyselin by mělo být opět maso a masné výrobky (rostlinné tuky a oleje neobsahují potřebnou kyselinu arachidonovu), výborným zdrojem je rybí olej. Pokud chcete kočičce přilepšit, můžete jí občas podávat např. lososový olej.


Cukry? Jak které

Kočka cukry (sacharidy, karbohydráty) k tomu, aby dobře prospívala, v podstatě nepotřebuje – poskytují pouze „prázdné kalorie“ s nulovou výživovou hodnotu. Kočičí organismus získává energii a udržuje normální hladinu cukrů v krvi (glykémii) díky přeměně bílkovin a tuků. V přírodě tvoří cukry pouze 3-5% z její potravy. V krmivech, která se prodávají, je jejich procento vyšší, a to je třeba si trochu pohlídat.

Granule pro kočky průměrně obsahují 35–50% sacharidů, supermarketové značky se blíží i k 70%! Konzervy jsou na tom o mnoho lépe – kvalitní konzerva (s vysokým podílem masa) obsahuje optimálních 3-5%.

Proč granule obsahují takové množství sacharidů? Opět tu hraje roli cena. Zdrojem sacharidů jsou obiloviny a obiloviny jsou mnohem levnější zdroj energie než maso. Je tu ale ještě jeden důvod. Při výrobě suchého krmiva se sacharidy používají jako „tmel“ – jen díky nim můžeme kočce servírovat křupavé trojhránky, kuličky nebo oválky.

Nadbytek sacharidů v krmivu může vést ke zdravotním problémům, jako jsou obezita, poruchy trávení nebo cukrovka.

Sacharidům se v krmivu bohužel nevyhnete, můžete ale správným výběrem krmiva ovlivnit jejich zdroje. Hodnotí se tzv. glykemickým indexem (GI). Čím je GI obiloviny vyšší, tím více se po nakrmení rozkolísá hladina cukrů v krvi. Jako na horské dráze. Což může být jeden ze spouštěcích faktorů cukrovky. V krmivu tedy upřednostňujeme obiloviny s nižším GI jako jsou ječmen, hrách, vojtěška, jablka. Pozor byste měli dát na rýži, pšenici, kukuřici a sóju, které mají GI hodně vysoký.

 

Potom, co jsme si o sacharidech napsali, je jasné, že výrobci jejich množství v krmivu neradi uvádí. My si ho ale dokážeme jednoduše spočítat (u granulí bereme standardní vlhkost 10%).

% CUKRY = 100% - % VLHKOST - % BÍLKOVINY - % TUK - % VLÁKNINA - % POPEL


Vláknina je dobrá

Vlákninu řadíme také mezi sacharidy, ale jelikož je na etiketách uváděna zvlášť, popíši jí samostatně. Jedná se o nestravitelné části rostlinných složek krmiva. Vláknina neposkytuje kočce žádnou energii nebo živiny, přesto je důležitá. Podporuje trávení, čistí střeva, stimuluje jejich činnost. No prostě to pak v záchůdku díky ní vypadá dobře:).

Aby bylo krmivo pro kočku ještě dobře stravitelné, mělo by obsahovat maximálně 5% vlákniny.


Minerály, vitamíny a stopové prvky

Někdy výrobci souhrnně uváděné jako doplňkové látky, v procentuálním výčtu složek se schovávají pod názvem popel. Jsou pro vývoj a fungování organismu nezbytné. Jejich nedostatku v komerčních krmivech se ale bát nemusíme.


Metabolizovaná energie (ME)

Někteří výrobci tuto položku uvádějí, někteří bohužel ne. ME představuje množství energie, které kočičí organismus opravdu z krmiva využije. Tedy energie přijatá v potravě mínus energie, kterou kočka zanechá v záchůdku (moč a výkaly). Uvádí se v jednotkách kcal/kg.

Počet kalorií, které kočka denně potřebuje pro zdravý a spokojený život, se odvíjí od věku, pohlaví, plemene, stupně její aktivity atd. - pro orientaci přikládám tabulku:


 

 

Vyšší ME krmiva znamená vyšší koncentraci kalorií a více energie, kterou kočka v krmivu přijme. To se pozitivně projeví na Vaší peněžence, protože toho kočka tolik nesní.

Spočítala jsem pro Vás množství ME v bezejmenné krmivu s kuřecí příchutí prodávaném v Albertu – obsahuje 3315kcal/kg. Pro porovnání např. krmivo Nutram Adult kuřecí deklaruje 3850kcal/kg. To nepotřebuje již žádný komentář.

Pokud nemáte výpočtů ještě dost, mám tu pro Vás poslední rovnici, podle které si právě množství ME v kcal/kg v krmivu můžete spočítat. Procenta bílkovin a tuku jsou uváděná na etiketě krmiva, cukry si vypočítáte z rovnice uvedené výše.

ME = [ (3,5 x % BÍLKOVINY) + (8,5 x % TUK) + (3,5 x CUKRY) ] x 10


Závěrem...

Živočišné bílkoviny a tuky vidíme v krmivu rádi. Cukry už méně, ale bez nich to bohužel v komerčních krmivech většinou nejde.

Není možné říci, které konkrétní krmivo je pro kočku nejlepší. Každá kočka má své specifické potřeby a samozřejmě také chutě. Nelze ale ignorovat její fyziologické potřeby. Pokud váháte, které kočičí krmivo vybrat, vyšetřete si čas na prozkoumání a propočítání informací od výrobce. Odměnou Vám bude dobrý pocit, že Vaše kočka dostává v krmivu vše, co potřebuje ke zdravému a spokojenému životu.

Markéta Vávrová