Zpracování cookies

Náš e-shop a partneři potřebují Váš souhlas s použitím souborů cookies, aby Vám mohli zobrazovat informace týkající se Vašich zájmů.

Odmítnout vše můžete zde.


Výživa koček - jak se jednoduše zorientovat v nabídce krmiv

Kočkám vyhovuje víceméně jednostranná strava, musí být ale vyvážená a plnohodnotná. Hlavní složkou by vždy mělo být maso a zase maso, obohacené o vitamíny, minerální látky a vlákninu. Pojďme se tedy blíže podívat na složení kočičí stravy, které musí všichni výrobci uvádět na obalu od krmiva. Čím podrobnější popis složení na obalu naleznete, tím lépe. Výrobce tak dává najevo, že před Vámi nemá co tajit.


Na co se zaměřit?

Nejdůležitějším údajem je složení krmiva, které vypovídá o tom, z jakých surovin je krmivo vyrobené.

Jednotlivé složky by měly být konkrétně pojmenované („kukuřice“ namísto „obiloviny“, „drůbeží moučka“ namísto „masová moučka“), jinak nemůžete nikdy s určitostí vědět, co krmivo obsahuje.

Také by měly být uváděné v sestupném pořadí dle použitého množství. Vždy tedy hledejte krmivo, u kterého je ve výčtu položek maso a jeho deriváty na prvním místě.Pokud výrobce na prvním místě uvede obiloviny, nad nákupem tohoto krmivem vůbec neuvažujte. Pro kočky nemají žádnou výživou hodnotu, slouží pouze jako pojivo v krmivu a vyvolávají pocit nasycení. Obiloviny poskytují kočkám pouze tzv. prázdnou energii, jako například bonbony u člověka.


Maso versus obiloviny

Na etiketě by mělo být uvedené i procentuální zastoupení masa. 4% podíl masa, což je nejčastěji uváděné množství masa u supermarketových krmiv (Friskies, Kitekat, Whiskas, ekonomické řady jednotlivých řetězců), je pro kočku velmi málo. Kočka je výhradní masožravec a představte si, že byste jí většinu času krmili pouze obilím. Od levných výrobců krmiv je to ale velmi chytrý tah. Díky velkému podílu obilovin dokáží cenu krmiva stlačit opravdu nízko. A tím, že mají obiloviny nízkou stravitelnost, kočka sní tohoto krmiva více. Pokud chcete aby Vaše kočka prospívala, měl by být podíl masa v krmivu minimálně 30%. Prostě čím méně obilovin v krmivu je, tím lépe. Často slýchám argument, že takováto krmiva jsou moc drahá, ale to je omyl.

Shrnu to v několika bodech:

  • Kvalitního krmiva (tedy s větším podílem masa) sní kočka podstatně méně, právě proto, že jí poskytne dostatek výživy a energie v menší porci než levné krmivo.
  • Ušetříte i na množství kupovaného steliva. Obiloviny projdou tělem kočky v podstatě beze změny. Množství vyprodukovaných bobků bude tedy u krmení levnými krmivy vyšší a vy budete záchodky vynášet častěji.
  • U koček krmených krmivem s vysokým podílem obilovin je prokázaný častější výskyt nejrůznějších onemocnění (alergie, problémy s močovým ústrojím, obezita...). Takže co ušetříte na levném krmivu, můžete několikanásobně zaplatit při pozdějších návštěvách u veterináře.

A co tu máme dalšího?

Další uváděné složky krmiva jsou vitamíny a minerály. Všechny kompletní krmiva pro kočky většinou tyto látky obsahují naštěstí v dostatečném množství. Problém ale nastává u barviv, ochucovadel a umělých konzervantů, které by se v kvalitní kočičí stravě neměly vůbec vyskytovat. Většina výrobců levných krmiv raději tyto přísady na etiketě neuvádí nebo je skrývá pod chemickými názvy (BHA, sorban draselný), kterým běžný člověk nerozumí. Jak se v tom tedy orientovat?


Barviva jsou výborný marketingový tah výrobců levných granulí. Krmivo hýřící barvami vypadá lákavě. Alespoň pro nás, ale věřte, že kočce je to jedno, zda bude chroupat granulky hnědé nebo žluté. Jediný prokázaný  efekt barviv bohužel je, že zatěžují ledviny a játra.

Bez ochucovadel se levná krmiva také neobejdou. Která kočka by s chutí spořádala porci víceméně obsahující pouze obiloviny, ať už je to rýže, kukuřice, pšenice nebo sója? No přeci žádná. Proto nastupují ochucovadla a Vaše kočička se bude po takovém krmivu jen olizovat.

Konzervanty se používají ve výrobě krmiv proto, aby se krmivo nezkazilo dříve než ho dáte kočce do misky. Mohou být přírodní nebo umělé. Umělé jsou samozřejmě levnější variantou, ale kočičí organismus zatěžují. Dejte si také pozor, aby krmivo neobsahovalo sůl, která způsobuje vážné problémy s močovým ústrojím.

Ne všechny přidané složky do krmiva jsou ale nezdravé. Pozitivní účinek na organismus mají například bylinky (podporují metabolismus, vyplavují z těla toxiny), glukosamin (dobrý na klouby), probiotika (pro dobré trávení a posílení imunity). Věřte, že pokud krmivo některé tyto složky obsahuje, výrobce se s nimi rozhodně nebude tajit a uvidíte je zvýrazněné na obalu.


Jak poznám, že kočka po krmení prospívá?

Čeho si ihned všimnete, jsou hromádky v záchodku. Výkaly by měly být pevné, tmavé a množství ne jak od slona:). Za několik týdnů se pak kvalitní krmení projeví pozitivně i na srsti, kůži a na psychickém a fyzickém stavu kočičky. Srst by měla být lesklá, příjemná na pohlazení, neměla by příliš vypadávat. Kůže by měla být elastická, ne suchá nebo dokonce se šupinkami.


Závěrem...

Při výběru vhodného krmiva pro kočky se tedy neřiďte cenou a líbivou reklamou, ale doložitelným složením. Co ušetříte na krmivu, můžete totiž později vydat za léčbu u veterináře. Krmiva zakoupená v supermarketech opravdu nepatří mezí kvalitní stravu. Na druhou stranu musím dodat, že i některá hodně drahá krmiva jsou svým složením velkým zklamáním a cena neodpovídá kvalitě (např. Royal Canin, Hill´s). Proto si vždy najděte chvilku času na prostudování informací o složení uváděných na etiketě.

V příštím díle se blíže podíváme na původ jednotlivých složek krmiva a na tzv. jakostní znaky, které přímo vypovídají o výživové hodnotě stravy pro kočky. To už je trošku počítání:)

Markéta Vávrová